Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 rakamları açıklandı. TÜFE’deki artışa göre belirlenen 2018 kentsel dönüşüm kira yardımı İstanbul, Ankara ve İzmir’de 860 TL’den 960 TL’ye yükseldi. Kentsel Dönüşüm taşınma yardımı da bir kereye mahsus olarak hem kiracıya hem de ev sahibine ödenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018’de ödenecek olan kentsel dönüşüm kira yardımını açıkladı. 31 Aralık 2012’de çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, riskli yapı olarak tespit edilen yapılardaki hak sahiplerine yapılacak kira yardımları Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) doğrultusunda arttırıldı. Bu kapsamda kentsel dönüşüm kira yardımı 2018’de en düşük 595 lira, en yüksek ise 960 lira olarak belirlendi.

22 ilde yardım 595 TL

Kentsel dönüşüm kira bedeli 22 ilde 595 lira olarak belirlendi. Bu iller iseArdahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, ve Kilis olarak sıralandı.

En düşük taşınma bedeli bin 190 liradan başlıyor

Kentsel dönüşümde sadece ev sahiplerinin mağduriyetleri giderilmiyor. Devlet, dönüşüme konu yerlerde ikamet eden kiracılara da bir kereye mahsus kira yardımında bulunuyor. Kira yardımları bin 190 liradan başlayıp bulunduğu ile göre değişkenlik gösteriyor. Kira yardımının 595 lira olduğu illerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira ödenecek, 675 lira olduğu illerde bu rakam bin 510 liraya çıkacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de rakam bin 920 lira olacak. Kentsel dönüşüm kira yardımı Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce’de ise 675 lira olarak belirlendi. Bu illerde de kiracılara bir kez olmak üzere bin 350 lira, sınırlı ayni hak sahibine 3 bin 375 lira verilecek. Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale’de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 755 lira olacak.

Ev sahipleri unutulmadı

Devlet taşınma bedeli olarak bir kereye mahsus ev sahiplerine de ödeme yapacak. Buna göre kira yardımı 595 lira olan illerde sınırlı ayni hak sahibine bir kereye mahsus 2 bin 975 lira, kira yardımının 675 lira olduğu illerde 3 bin 775 lira ödeme yapılacak. Kentsel dönüşüm kira yardımı Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da 830 lira olarak belirlendi. Bu şehirlerde sınırlı ayni hak sahibine 4 bin 150 lira verilecek. Kentsel dönüşüm kira yardımının 905 TL olarak belirlendiği Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da da sınırlı ayni hak sahibine 4 bin 525 lira ödenecek.